First Marine Division (Reinforced) |
Division Headquarters (7Aug42-8Dec42) |
CG |
MajGen Alexander A. Vandegrift |
ADC |
BriGen William H. Rupertus |
CofS |
Col William C. James (to 21Sep) |
|
Col Gerald C. Thomas (from 21 Sep) |
D-1 |
Col Robert C. Kilmartin, Jr. (to 21Sep) |
|
Maj James C. Murray, Jr. (from 22Sep) |
D-2 |
LtCol Frank B. Goettge (MIA 12Aug) |
|
LtCol Edmund J. Buckley (from 14Aug) |
D-3 |
LtCol Gerald C. Thomas (to 20Sep) |
|
LtCol Merrill B. Twining (from 21Sep) |
D-4 |
LtCol Randolph McC. Pate (to 21Oct) |
|
LtCol Raymond P.l Coffman (21Oct-25Nov) |
|
LtCol William S. Fellers (from 26Nov) |
HqBn(Orgd 2D) |
LtCol Edwin J. Farrell |
1st Amphibian Tractor Battalion |
CO |
LtCol Walter W. Barr |
1st Aviation Engineer Battalion
(18Sep42-8Feb43) |
CO |
Maj Thomas F. Riley |
1st Engineer Battalion (7Aug42-22Dec42) |
CO |
Maj James G. Frazer (to 24Oct) |
|
Maj Henry H. Crockett (from 25Oct) |
1st Medical Battalion (7Aug42-22Dec42) |
CO |
Cdr Don S. Knowlton, MC (to 14Dec) |
|
LCdr Everett B. Keck, MC (from 15Dec) |
1st Parachute Battalion (7Aug42-18Sep42) |
CO |
Maj Robert H. Williams (WIA 7Aug) |
|
Maj Charles A. Miller (8Aug-5Sep) |
|
Capt Harry L. Torgerson (6-8Sep) |
|
Maj Charles A. Miller (9-17Sep) |
|
Capt Harry L. Torgerson (from 18Sep) |
1st Pioneer Battalion (7Aug42-22Dec42) |
CO |
Col George R. Rowan (to 19Sep) |
|
Maj Robert G. Ballance (from 20Sep) |
1st Raider Battalion (7Aug42-16Oct42) |
CO |
Col Merritt A. Edson (to 20Sep) |
|
LtCol Samuel B. Griffith, II (from 22Sep, WIA 27Sep) |
|
Capt Ira J. Irwin (from 27Sep) |
1st Service Battalion (7Aug42-22Dec42) |
CO |
LtCol Hawley C. Waterman |
1st Special Weapons Battalion
(7Aug42-22Dec42) |
CO |
LtCol Robert B. Luckey (to 15Oct) |
|
Maj Richard W. Wallace (from 16Oct) |
1st Tank Battalion, Forward Echelon
(7Aug42-22Dec42) |
CO |
Maj Harvey S. Walseth |
1st Marine Regiment (7Aug42-22Dec42) |
CO |
Col Clifton B. Cates |
1st Battalion |
LtCol Lenard B. Cresswell |
2nd Battalion |
LtCol Edwin A. Pollock (to 22Sep) |
|
LtCol William W. Stickney (from 24Sep) |
3rd Battalion |
LtCol William N. McKelvey, Jr. |
5th Marine Regiment (7Aug42-9Dec42) |
CO |
Col Leroy P. Unit (to 19Sep) |
|
Col Merritt A. Edson (from 21Sep) |
1st Battalion |
LtCol William E. Maxwell (to 28Aug) |
|
Maj Donal W. Fuller (30Aug-11Oct) |
|
Maj William P. Thyson, Jr. (12Oct) |
|
Maj William K. Enright (13-23Oct) |
|
Maj William P. Thyson, Hr. (24-30Oct) |
|
Maj William K. Enright (from 31Oct) |
2nd Battalion |
LtCol Harold E. Rosecrans (WIA 11Sep) |
|
Capt Joseph J. Dudkowski (11-17Sep) |
|
LtCol Walker A. Reves (18-24Sep) |
|
Capt Joseph J. Dudkowski (25-30Sep) |
|
Maj David S. McDougal (from 1Oct, WIA 8Oct) |
|
Maj William J. Piper, Jr. (8-11Oct) |
|
Maj Lewis W. Walt (from 12Oct) |
3rd Battalion |
LtCol Frederick C. Biebush (to 21Sep) |
|
Maj Robert O. Bowen (from 22Sep) |
7th Marine Regiment (18Sep42-5Jan43) |
CO |
Col James B. Webb (to 19Sep) |
|
Col Amor LeR. Sims (from 20Sep) |
1st Battalion |
LtCol Lewis B. Puller (WIA 8Nov) |
|
Maj John E. Weber (9-17Nov) |
|
LtCol Lewis B. Puller (from 18Nov) |
2nd Battalion |
LtCol Herman H. Hanneken (to 17Nov) |
|
Maj Odell M. Conoley (18-28Nov) |
|
LtCol Herman H. Hanneken (from 29Nov) |
3rd Battalion |
LtCol Edwin J. Farrell (to 21Sep) |
|
LtCol William R. Williams (from 24Sep) |
11th Marine Regiment (7Aug42-22Dec42) |
CO |
BriGen Pedro A. del Valle |
1st Battalion |
LtCol Joseph R. Knowlan (too18Oct) |
|
LtCol Manly L. Curry (18Oct-27Nov) |
|
LtCol Donovan D. Sult (28Nov-20Dec) |
|
Maj Lewis J. Fields (from 21Dec) |
2nd Battalion |
LtCol Edward J. Hagen (to 19Oct) |
|
Maj Forest C. Thomson (20-30Oct) |
|
Maj Lewis A. Ennis (1-5Nov) |
|
Maj Forest C. Thomson (6-11Nov) |
|
Maj Lewis A. Ennis (12-30Nov) |
|
Maj Forest C. Thomson (from 1Dec) |
3rd Battalion |
LtCol James J. Keating |
4th Battalion |
LtCol Melvin E. Fuller (to 26Oct) |
|
Maj Carl G.F. Korn (27--31Oct) |
|
Capt Albert H. Potter (from 1Nov) |
5th Battalion |
LtCol Eugene H. Price (to 30Oct) |
|
Maj Noah P. Wook, Jr. (from 1Nov) |
2nd Raider Battalion (4Nov42-17Dec42) |
CO |
LtCol Evans F. Carlson |
3rd Barrage Balloon Squadron (8Sep42-8Feb43) |
CO |
Capt Robert C. McDermond |
3rd Defense Battalion (7Aug42-8Feb43) |
CO |
Col Robert H. Pepper (to 28Nov) |
|
LtCol Harold C. Roberts (29Nov-11Jan) |
|
LtCol Samuel G. Taxis (from 12Jan) |
5th Defense Battalion, Detachment A
(8Sep42-8Feb43)
Redesignated 14th Defense Battalion, 15Jan43 |
CO |
LtCol William F. Parks (to 5Dec) |
|
Col Galen J. Sturgis (from 5Dec) |
9th Defense Battalion (30Nov42-8Feb43) |
CO |
Col David R. Nimmer (to 2Feb) |
|
LtCol William J. Scheyer (from 3Feb) |
Second Marine Division |
Division Headquarters, Advance Echelon
(4Jan43-8Feb43) |
CG |
BriGen Alphonse De Carre |
CofS |
Col George F. Stockes |
D-1 |
Maj Lawrence C. Hays, Hr. (to 5Feb) |
|
Capt Percy H. Uhlinger (from 6Feb) |
D-2 |
Maj Thomas J. Colley |
D-3 |
LtCol John H. Coffman (to 21Jan) |
|
LtCol Jesse S. Cook, Jr. (from 21Jan) |
D-4 |
Maj George N. Carroll |
2nd Special Weapons Battalion (7Aug42-8Feb43) |
CO |
LtCol Paul D. Sherman (to 8Jan) |
|
Maj Guy E. Tannyhill (9-12Jan) |
|
LtCol Paul D. Sherman (from 13Jan) |
2nd Marine Regiment (7Aug42-31Jan43) |
CO |
Col John M. Arthur |
1st Battalion |
LtCol Robert E. Hill (WIA 11Nov) |
|
Maj Wood B. Kyle (from 11Nov) |
2nd Battalion |
LtCol Orin K. Pressley (to 14Dec) |
|
Maj Ewart S. Laue (from 14Dec) |
3rd Battalion |
LtCOl Robert G. Hunt |
6th Marine Regiment (4Jan43-8Feb43) |
CO |
Col Gilder D. Jackson, Jr. |
1st Battalion |
LtCol Russell Lloyd |
2nd Battalion |
Maj Raymond L. Murray |
3rd Battalion |
Maj William A. Kengla |
8th Marine Regiment (2Nov42-8Feb43) |
CO |
Col Richard H. Jeschke |
1st Battalion |
LtCol Miles S. Newton (to 22Nov) |
|
LtCol Joseph P. McCaffery (from 23Nov) |
2nd Battalion |
LtCol John H. Cook, Jr. |
3rd Battalion |
LtCol Augustus H. Fricke |
10th Marine Regiment (7Aug42-8Feb43) |
1st Battalion
(4Nov42-8Feb43) |
LtCol Presley M. Rixey |
2nd Battalion
(4Jan43-8Feb43) |
Maj George R.E. Shell |
3rd Battalion
(7Aug42-8Feb43) |
LtCol Manly L. Curry (to 17Oct) |
|
LtCol Donovan D. Sult (18Oct-27Nov) |
|
LtCol Manly L. Curry (from 28Nov) |
2nd Aviation Engineer Battalion
(30Jan43-8Feb43) |
CO |
Maj Charles O. Clark |
11th Defense Battalion (17Jan43-8Feb43) |
CO |
Col Charles N. Muldrow |
Marine Air Units |
1st Marine Aircraft Wing, Headquarters
Detachment (3Sep42-8Feb43) |
CG |
MajGen Roy S. Geiger |
CofS |
BriGen Louis B. Woods |
W-1 |
LtCol Perry O. Parmelee (to 20Nov) |
|
Capt James G. Hopper (21Nov-20Dec) |
|
LtCol Thomas G. Ennis (from 21Dec) |
W-2 |
LtCol John C. Munn |
W-3 |
Col Lawson H.M. Sanderson (to 31Dec) |
|
Col Christian F. Schilt (from 1Jan) |
W-4 |
Col Christian F. Schilt (to 31Dec) |
|
LtCol Albert D. Cooley (from 1Jan) |
HqSn-1 |
Capt Herman J. Jesse |
2nd Marine Aircraft Wing, Forward Echelon
(26Dec42-8Feb43) |
CG |
BriGen Francis P. Mulcahy |
CofS |
Col Walter G. Farrell |
W-1 |
2dLt Robert E. Coddington |
W-2 |
LtCol Elmer H. Salxman |
W-3 |
LtCol Joe A. Smoak (to 29Jan) |
|
LtCol William C. Lemly (from 30Jan) |
W-4 |
LtCol Franklin G. Cowie |
HqSn-2 |
Maj William K. Snyder |
Marine Aircraft Group 14 (16Oct42-8Feb43) |
CO |
LtCol Albert D. Cooley (to 17Dec) |
|
Col William O. Brice |
HqSn-14 |
Capt Claude J. Carson, Jr. (to 17Nov) |
|
Capt Stanley M. Adams (from 18Nov) |
SMS-14 |
Maj Arthur R. Stacey |
Marine Aircraft Group 23 (20Aug42-4Nov42) |
CO |
Col William J. Wallace |
HqSn-23 |
MG Harland W. Bond (to 24Oct) |
|
LtCol Charles L. File (from 25Oct) |
SMS-23 |
2dLt Joseph A. Pawloski |
Marine Aircraft Group 25, Advance
Detachments (3Sep42-8Feb43) |
CO |
LtCol Perry K. Smith |
HqSn-25 |
Maj Leonard W. Ashwell (to 17Nov) |
|
Capt Dave J. Woodward, Jr. (from 18Nov) |
SMS-25 |
Maj Leonard W. Ashwell (to 23Dec) |
|
Capt Ralph R. Yeaman (from 24Dec) |
Marine Fighter Squadron 112 (2Nov42-8Feb43) |
CO |
Maj Paul J. Fontana (to 31Dec) |
|
2dLt Alexander A. Case (1-6Jan) |
|
Maj Paul J. Fontana (from 7Jan) |
Marine Fighter Squadron 121 (2Oct42-28Jan43) |
CO |
Maj Leonard K. Davis (WIA 11Nov, to 16Dec) |
|
MG William F. Wilson (17-31Dec) |
|
Maj Donald K. Yost (from 1Jan) |
Marine Fighter Squadron 122 (12Nov42-8Feb43) |
CO |
Capt Nathan T. Post, Jr. (to 21Nov) |
|
Capt James R. Anderson (22Nov-10Dec) |
|
2dLt John F. Tenvole (11-23Dec) |
|
Maj Elmer E. Brackett, Jr. (24-29Dec) |
|
Capt Nathan T. Post, Jr. (30Dec-11Jan) |
|
Maj Elmer E. Brackett, Jr. (from 12Jan) |
Marine Fighter Squadron 123, Flight Echelon
(3Feb43-8Feb43) |
CO |
Maj Edward W. Johnston |
Marine Fighter Squadron 124, Flight Echelon
(3Feb43-8Feb43) |
CO |
Maj William E. Gise |
Marine Scout-Bomber Squadron 131
(11Nov42-8Feb43) |
CO |
LtCol Paul Moret (to 20Nov) |
|
Capt Jens C. Aggerbeck, Jr. (from 21Nov) |
Marine Scout-Bomber Squadron 132
(1Nov42-19Jan43) |
CO |
Maj Joseph Sailer, Jr. (KIA 7Dec) |
|
Maj Louis B. Robertshaw (from 7Dec) |
Marine Scout-Bomber Squadron 141
(23Sep42-17Jan43) |
CO |
Maj Gordon A. Bell (KIA 14Oct) |
|
1stLt Wortham S. Ashcroft (from 14Oct, KIA 8Nov) |
|
1stLt Robert M. Patterson (8-11Nov) |
|
2dLt Walter R. Bartosh (12-17Nov) |
|
Maj George A. Sarles (18Nov-16Dec) |
|
Capt Claude A. Carlson, Jr. (from 17Dec) |
Marine Scout-Bomber Squadron 142
(12Nov42-8Feb43) |
CO |
Maj Robert H. Richard |
Marine Scout-Bomber Squadron 144, Flight
Echelon (5Feb43-8Feb43) |
CO |
Capt Roscoe N. Nelson |
Marine Utility Squadron 152, Flight Echelon
(21OCt42-8Feb43) |
CO |
Maj Elmore W. Seeds |
Marine Photographic Squadron, Flight Echelon
(10Nov42-8Feb43) |
CO |
LtCol Elliot E. Bard |
Marine Fighter Squadron 212, Flight Echelon
(17Aug42-21Nov42) |
CO |
LtCol Harold W. Bauer (KIA 14Nov) |
|
Maj Frederick R. Payne, Jr. (from 14Nov) |
Marine Fighter Squadron 223 (20Aug42-16Oct42) |
CO |
Maj John L. Smith |
Marine Fighter Squadron 224 (30Aug42-2Nov42) |
CO |
Maj Robert E. Galer |
Marine Scout-Bomber Squadron 231, Flight
Echelon (30Aug42-14Nov42) |
CO |
Maj Leo R. Smith (to 18Sep) |
|
Capt Ruben Iden (from 19Sep, KIA 20Sep) |
|
Capt Elmer G. Glidden, Jr. (from 20Sep) |
Marine Scout-Bomber Squadron 232
(20Aug42-2Nov42) |
CO |
LtCol Richard C. Mangrum |
Marine Scout-Bomber Squadron 233
(25Dec42-8Feb43) |
CO |
Maj Clyde T. Mattison (to 19Jan) |
|
Capt Elmer L. Gilbert (from 20Jan) |
Marine Scout-Bomber Squadron 234, Flight
Echelon (28Jan43-8Feb43) |
CO |
Maj William D. Roberson |
Marine Observation Squadron 251
(19Aug42-8Feb43) |
CO |
LtCol John N. Nart (to 29Oct) |
|
LtCol Charles H. Hayes (30Oct-30Nov) |
|
Capt Ralph R. Yeaman (1-7Dec) |
|
Maj William R. Campbell (8-10Dec) |
|
Maj Joseph N. Renner (from 11Dec) |
Marine Utility Squadron 253 (3Sep42-8Feb43) |
CO |
Maj Harold A. Johnson (to 11Oct) |
|
Maj Henry C. Lane (from 12Oct) |